nsupdate.info - en to it translation catalogue (317 entries)

en: %(WWW_HOST)s is <b>simple, usable, free, friendly, secure and respects your privacy</b>.
it: %(WWW_HOST)s è <b>semplice, utilizzabile, gratuito, amichevole, sicuro e rispetta la tua privacy</b>.

en: %(WWW_HOST)s is a <b>dynamic dns service</b>.
it: %(WWW_HOST)s è un <b>servizio di dns dinamico</b>.

en: %(type)s Address
it: Indirizzo %(type)s

en: %(type)s interface ID
it: ID interfaccia %(type)s

en: (do not select this)
it: (non selezionare)

en: (if not given: autodetect from http basic auth)
it: (se non fornito: rileva automaticamente da http basic auth)

en: (last update)
it: (ultimo aggiornamento)

en: (leave this field empty)
it: (lasciare questo campo vuoto)

en: (most likely)
it: (il più probabile)

en: (now the Fritz!Box sends an update, it might be "good" or "nochg" depending on whether we already have that IP in DNS)
it: (adesso la Fritz|Box invia un aggiornamento, può essere "good" o "nochg" a seconda se abbiamo o meno già tale indirizzo IP nel DNS)

en: (select this as long as you need it)
it: (selezionalo solo se ti serve)

en: (to update IPv4 A record in DNS)
it: (per aggiornare il record A IPv4 nel DNS)

en: (to update IPv6 AAAA record in DNS)
it: (per aggiornare il record AAAA IPv6 nel DNS)

en: 2d
it: 2 gg

en: 2m
it: 2 mesi

en: 2w
it: 2 sett

en: 2y
it: 2 anni

en: <b>Important note about security and compatibility</b>: For update URLs, we always give the https (not: http) URL as that will use an encrypted connection to transfer your data (including your update secret). Depending on your update client (router firmware or PC software) <em>and</em> the specific nsupdate.info-based service, https might be not supported. So, if it does not work, you have the choice of using a different update client and/or a different service, or transmitting your data using an unencrypted connection (using http: instead of https:).
it: <b>Nota importante per sicurezza e compatibilità</b>: Per le URL di aggiornamento, forniamo sempre gli indirizzi https (non http): poichè utilizza connessioni criptate per trasferire i tuoi dati (compresa la chiave segreta di aggiornamento). A seconda del tuo client di aggiornamento (firmware router o software PC) <em>e</em> dello specifico servizio basato su nsupdate.info, https potrebbe non essere supportato. Pertanto, se non funziona, puoi utilizzare un client di aggiornamento diverso e/o un servizio differente, oppure trasmettere i tuoi dati su una connessione non criptata (utilizzando http: invece che https:).

en: <b>Note:</b> if that doesn't work, the service administrator did not set up the test account yet or discontinued offering it. In that case, you can still just register a new account.
it: <b>Nota:</b> se non funziona, l'amministratore di sistema non ha ancora configurato l'account di test oppure ha deciso di non permetterne più l'utilizzo. In tal caso, puoi creare un nuovo account.

en: About
it: A proposito

en: About the %(WWW_HOST)s service
it: A proposito del srvizio %(WWW_HOST)s

en: Abuse
it: Abuso

en: Abuse-Blocked
it: Bloccato per abuso

en: Activation complete
it: Attivazione Completa

en: Activation email sent
it: Email di attivazione spedita.

en: Activation problem
it: Problema di attivazione

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Domain
it: Aggiungi Dominio

en: Add Host
it: Aggiungi Host

en: Add a new Domain
it: Aggiungi un nuovo Dominio

en: Add related host
it: Aggiungi un host associato

en: Admin interface
it: Interfaccia amministrativa

en: Algorithm:
it: Algoritmo:

en: Also, we have <a href="http://nsupdateinfo.readthedocs.org/" title="Open docs in new window" target="_blank">documentation</a> &mdash; there might be some interesting stuff for you in it that is not visible or obvious on the user interface.
it: Inoltre, abbiamo <a href="http://nsupdateinfo.readthedocs.org/" title="Apri la documentazione in una nuova finestra" target="_blank">documentazione</a> &mdash; potrebbe esserci del materiale interessante che non è visibile (o facilmente indiviuabile) dall'interfaccia utente.

en: Also, we won't annoy you with ads or spam.
it: Inoltre, non ti infastidiremo con pubblicità o spam.

en: An activation email has been sent.
it: Una email di attivazione è stata spedita.

en: Any data (hosts, domains, ...) entered using the test account might be removed at any time and without prior notice.
it: Qualsiasi dato (host, domini, ...) inserito utilizzando l'account di test potrà essere rimosso in qualsiasi momento senza avviso.

en: Are you sure you want to delete "%(object)s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare "%(object)s"?

en: Are you sure you want to delete your user account and all your data on this service? You can not undelete your data.
it: Sei sicuro di voler cancellare il tuo account utente e tutti i dati ad esso associati? Non sarà possibile annullare la cancellazione.

en: As above, but manually specifying the IP address:
it: Come sopra, ma indicando gli indirizzi IP manualmente:

en: As far as we know, there was no service yet that is <em>not</em>:
it: Per quanto ne sappiamo, non esiste un servizio che <em>non</em>:

en: Associate with remote Account
it: Associa ad Account remoto

en: At least some of the required cookies will only work on the secure https site, expect malfunctioning on the http site.
it: Alcuni dei cookie richiesti saranno attivi solo sulla versione https del sito, aspettati dei malfunzionamenti sul sito http.

en: Available
it: Disponibile

en: Awesome Code
it: Codice fantastico

en: Before contacting us via E-Mail, please read the docs, they exist for a reason.
it: Prima di contattarci via email, per cortesia leggi la documentazione, esiste per un motivo.

en: Blacklisted domain. Evaluated as regex (search).
it: Dominio in blacklist. Valutato come regex (ricerca).

en: Browser-based Updater
it: Updater tramite il browser

en: Browser-based update client
it: Client di update nel browser

en: C / S
it: Cli / Serv

en: Change my password
it: Cambia la password

en: Check if host is available/in use - if not checked, we won't accept updates for this host
it: Spunta se l'host è disponibile/in uso - se non spuntato, non accettermo aggiornamenti per questo host

en: Check if nameserver is available/reachable - if not checked, we'll pause querying/updating this nameserver for a while
it: Spunta se il nameserver è disponibile/raggiungibile - se non spuntato metteremo in pausa quessto nameserver per un po'

en: Check to allow any user to add dynamic hosts to this zone - if not checked, we'll only allow the owner to add hosts
it: Spunta per permettere qualsiasi utente di aggiungere host dinamici a questa zona - se non spuntato permetteremo solo al proprietario di aggiungere host

en: Check your current IP:
it: Verifica il tuo indirizzo IP corrente:

en: Checked if we think you abuse the service - you may uncheck this AFTER fixing all issues on your side
it: Spuntato se riteniamo che stai abusando del servizio - puoi rimuovere questa spunta DOPO aver sistemato le problematiche lato tuo

en: Checked to block a host for abuse.
it: Spuntato per bloccare un host causa abuso.

en: Client Result Message
it: Messaggio Restituito dal Client

en: Comment
it: Commento

en: Configure Updaters
it: Configura Updater

en: Configure related Hosts
it: Configura gli Host associati

en: Confirm
it: Conferma

en: Create
it: Crea

en: Create a new Host
it: Crea un nuovo Host

en: Create a new related host
it: Crea un nuovo host associato

en: Create a new updater configuration
it: Crea una nuova configurazione updater

en: Current %(type)s address from master nameserver
it: Indirizzo %(type)s dal nameserver master

en: Delete
it: Cancella

en: Delete %(object)s
it: Cancella %(object)s

en: Delete Domain
it: Cancella il Dominio

en: Delete Host
it: Cancella Host

en: Delete Updater Configuration
it: Cancella configurazione dell'Updater

en: Delete User Profile
it: Cancella Profilo Utente

en: Delete related host
it: Elimina host associati

en: Delete your User Account
it: Cancella il tuo Account Utente

en: Deleting a domain is not undoable. If you need it back, you'll have to add it again and configure a new shared secret.
it: Non è possibile annullare la cancellazione di un dominio. Se ti serve nuovamente dovrai aggiungerlo nuovamente e configurare una nuova chiave segreta condivisa.

en: Deleting a host is not undoable. If you need it back, you'll have to add it again and configure a new update secret.
it: Cancellare un host non è una operazione che si può annullare. Se ti serve ancora, dovrai aggiungerla nuovamente e configurare una nuova chiave segreta.

en: Deleting a related host is not undoable. If you need it back, you'll have to add it again.
it: Cancellare un host associato non è una operazione annullabile. Se ne avrai nuovamente bisogno dovrai reinserirlo.

en: Deleting a updater configuration is not undoable. If you need it back, you'll have to add it again.
it: Non è possibile annullare la cancellazione della cofigurazione di un Updater. Se ti serve nuovamente dovrai ricrearla.

en: Disassociate from remote Account
it: Dissocia da Account remoto

en: Do HTTP Basic Auth with:
it: Esegui l'autenticazione HTTP Basic Auth con:

en: Documentation
it: Documentazione

en: Domain
it: Dominio

en: Domains
it: Domini

en: Domains (yours first, then public)
it: Domini (prima il tuo, poi quelli pubblici)

en: Don't abuse the service in any way.
it: Non abusare del servizio in alcun modo.

en: Don't create lots of users or lots of hosts.
it: Non creare troppi utenti o troppi host.

en: Don't do updates if your IP did not change.
it: Non effettuare aggiornamenti se l'indirizzo IP non è cambiato.

en: Don't spam us via e-mail.
it: Non mandarci spam via email.

en: Don't update your hosts too often.
it: Non aggiornare i tuoi host con troppa frequenza.

en: Don't use the service for any illegal or otherwise questionable purpose.
it: Non utilizzarlo per scopi illegali o discutibili.

en: Down
it: Inattivo

en: Edit Domain
it: Modifica il Dominio

en: Edit Host
it: Modifica Host

en: Edit Updater Configuration
it: Modifica la configurazione dell'Updater

en: Edit related host
it: Modifica host associati

en: Empowered by Python and Django,<br> we love to write clean and secure code.
it: Empowered by Python and Django,<br> ci piace scrivere codice pulito e sicuro.

en: English
it: Inglese

en: Enter new password
it: Inserisci una nuova password

en: Enter the following data:
it: Inserisci i seguenti dati:

en: Explanation of parameters:
it: Spigazione dei parametri:

en: Fair use of the service
it: Corretto utilizzo del servizio

en: Faults
it: Malfunzionamenti

en: For IPv4 updates:
it: Per gli aggiornamenti IPv4:

en: For IPv6 updates:
it: Per gli aggiornamenti IPv6:

en: Forcing a dynamic DNS update
it: Forzando un aggiornamento DNS dinamico

en: Forgot your password?
it: Password dimenticata?

en: Forgotten your password? Enter your email address below, and we'll email instructions for setting a new one.
it: Dimenticata la tua password? Inserisci il tuo indirizzo email qui sotto e ti invieremo una mail con le istruzioni su come impostarne una nuova.

en: Free and Nice
it: Gratuito e Piacevole

en: Free and Open Source
it: Libero e Open Source.

en: French
it: Francese

en: General
it: Generale

en: General configuration hints
it: Suggerimenti generali di configurazione

en: German
it: Tedesco

en: Give new %(type)s address
it: Assegna nuovo indirizzo %(type)s

en: Giving the http basic auth username and password in the URL:
it: Fornire username e password per http basic auth nell'URL:

en: Go to:
it: Vai a:

en: HMAC_SHA512 is fine for bind9 (you can change this later, if needed)
it: HMAC_SHA512 va bene per bind9 (se necessario puoi modificarlo successivamente)

en: Help
it: Aiuto

en: Here you can add new configurations for 3rd party services you like to get updated.
it: Qui puoi inserire le configurazione per servizi di terze parti che vuoi vengano aggiornate.

en: Here you can add new domains (zones) which you control (and this is only useful if you have some own zone which you can update automatically).
it: Qui puoi aggiungere nuovi domini (zone) che controlli (questo è utile se hai delle zone tue che puoi aggiornare automaticamente).

en: Here you can add new hosts (like routers, PCs, servers, ...).
it: Qui puoi aggiungere nuovi host (es: router, PC, server, ...).

en: Here you can add related hosts (e.g. other machines on same LAN).
it: Qui puoi aggiungere host associati (es: altre macchine sulla stessa LAN).

en: Here you can edit the configuration of the "%(servicename)s" updater.
it: Qui puoi modificare la configurazione dell'updater "%(servicename)s".

en: Host %(hostname)s will get automatically updated as long as you keep this window open.
it: L'host %(hostname)s verrà aggiornato automaticamente finchè manterrai questa finestra aperta.

en: Host Secret Generated
it: Chiave segreta Host Generata

en: Hosts
it: Host

en: How is it?
it: Com'è?

en: How to configure automated dynamic DNS updates?
it: Come configurare gli aggiornamenti automatizzati per il DNS dinamico?

en: How to configure your bind9 nameserver to accept dynamic DNS updates?
it: Come configurare il tuo nameserver bind9 per accettare aggiornamenti DNS dinamici?

en: IP accepted, but did not change since last update
it: indirizzo IP accettato, ma non è cambiato dall'ultimo update

en: IP addresses: we use the v4 and v6 localhost addresses in the examples, but of course you need to use your real public IP instead of that.
it: Indirizzi IP: utilizziamo gli indirizzi localhost v4 e v6 negli esempi, ma chiaramente dovrai utilizzare i tuoi indirizzi IP pubblici reali.

en: IP where the dynamic DNS updates for this zone will be sent to
it: Indirizzp IP dove verranno inviati gli aggiornamenti DNS dinamici per questa zona.

en: IPv4 (tls) / IPv6 (tls) updated last %(period)s
it: Ultimo aggiornamento IPv4 (tls) / IPv6 (tls) %(period)s

en: If it breaks, it breaks.
it: Se si rompe, si rompe.

en: If you are interested in the software project, have a look at the <a href="https://github.com/nsupdate-info/nsupdate.info">nsupdate.info project on GitHub</a>.
it: Se sei interessato in questo progetto software, da un occhiata al <a href="https://github.com/nsupdate-info/nsupdate.info">progetto nsupdate.info su GitHub</a>.

en: If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check your spam folder.
it: Se non hai ricevuto una mail, verifica di aver inserito l'indirizzo che hai usato per la registrazione e controlla anche la tua cartella per lo spam.

en: If you have IPv4 and IPv6
it: Se hai IPv4 e IPv6

en: If you want to force a dynamic update for testing purposes, you can do it like this:
it: Se vuoi forzare un aggiornamento dinamico a scopo di test, puoi fare come indicato qui di seguito:

en: If you'ld like to stop using this service and delete this user profile and all your data (especially all hosts and all domains created by this user), you can do it here.
it: Se vuoi smettere di utilizzare questo servizio e cancellare questo profilo utente e tutti i tuoi dati (in particolar modo tutti gli host ed i domini creati da questo utente), puoi farlo qui.

en: Important: Do not send an update if your IP did not change since last update!
it: Importante: Non inviare un aggiornamento se il tuo indirizzo IP non è cambiato dall'ultimo aggiornamento.

en: Incorrect authentication or no http basic auth header received
it: Autenticazione errata o nessun header di http basic auth ricevuto

en: Interactive - will ask for username (give your hostname) and password (give your secret):
it: Interattivo - chiederemo il nome utente (fornisci l'hostname) e la password (fornisci la chiave segreta):

en: Italian
it: Italiano

en: Just directly log in as:
it: Effettua semplicemente la login come:

en: Just make sure your update client either is customizable well enough or has specific support for our service.
it: Assicurati che il tuo client di aggiornamento sia sufficientemente configurabile o abbia un supporto specifico per il nostro servizio.

en: Last update response:
it: Riposta dell'ultimo aggiornamento:

en: Latest result message relating to the client
it: L'ultimo messaggio di risultato relativo al client

en: Latest result message relating to the server
it: L'ultimo messaggio di risultato relativo al server

en: Log in again
it: Esegui nuovamente la login

en: Log out
it: Disconnessione

en: Login with a local Account
it: Login con un Account locale

en: Login with a remote Account
it: Esegui la login con un Account remoto

en: Main host:
it: Host principale:

en: My IP:
it: Il mio indirizzo IP:

en: Name of the zone where dynamic hosts may get added
it: Nome della zona dove gli host dinamici possono essere aggiunti.

en: Nameserver Shared Secret Generated
it: Generata chiave segreta condivisa per il nameserver.

en: Netmask/Prefix length for IPv4.
it: Lunghezza Netmask/Prefisso per IPv4.

en: Netmask/Prefix length for IPv6.
it: Lunghezza Netmask/Prefisso per IPv6.

en: New nameserver shared secret generated for you. Everytime you visit this page a new secret will be generated and the old one becomes invalid.
it: Generata nuova chiave segreta condivisa per te. Ogni volta che visiti questa pagina una nuova chiave segreta verrà generata e quella vecchià verrà invalidata.

en: New secret generated for you. We store it hashed, so save it now, or you have to generate a new one again. Everytime you visit this page a new secret will be generated and the old one becomes invalid.
it: Nuova chiave segreta generate per te. La memorizziamo in un has, devi salvarla adesso o dovrai generarne una nuova. Ogni volta che visiti questa pagina una nuova chiave segreta verrà generata e la vecchia verrà invalidata.

en: No domains from you yet.
it: Non ci sono domini per te ancora.

en: No hosts yet.
it: Nessun host definito.

en: No other services to update yet.
it: Nessuno servizio da aggiornare.

en: No public domains from other users yet.
it: Non ci sono domini pubblici per altri ancora.

en: No registration required for testing
it: La registrazione non è necessaria per i test.

en: No related hosts yet.
it: Nessun host associato è stato definito.

en: No warranties
it: Non ci sono garanzie

en: Oops
it: Ops

en: Optionally, we support some URL arguments:
it: In aggiunta, supportiamo alcuni parametri URL opzionali:

en: Overview
it: Vista d'insieme

en: Owner
it: Proprietario

en: Password change
it: Cambio password

en: Password change successful
it: Cambio password eseguito

en: Password reset
it: Reimposta la password

en: Password reset complete
it: Reset password completo

en: Password reset successful
it: Password reimpostata correttamente.

en: Password reset unsuccessful
it: Password non reimpostata

en: Please check your email and click on the link to activate your account.
it: Verifica la tua casella email e clicca sul link per attivare il tuo account.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
it: Inserisci a password due volte così possiamo verificare che sia stata digitata correttamente.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
it: Inserisci la tua vecchia password, per motivi di sicurezza, ed in seguito inserisci la nuova password due volte così possiamo verificare che sia stata digitata correttamente.

en: Please note that update algorithm and update secret need to match. Just create a new secret after submitting this form with a changed update algorithm.
it: Nota: l'algoritmo di aggiornamento e la chiave segreta di update devono coincidere. Crea una nuova chive segreta dopo aver sottomesso questa form con un algoritmo di aggiornamento diverso.

en: Please note: if the pfSense WAN interface does not have your public IP and does not notice your public IP changing, the update will be done delayed (default: daily at 01:01). You can tweak this by editing /etc/crontab from where it invokes /etc/rc.dyndns.update - but be careful: do not invoke it too frequently and consider that this applies to all your DDNS updaters.
it: Nota: se l'interfaccia WAN di pfSense non ha il tuo indirizzo IP pubblico e non rileva cambiamenti per esso, l'aggiornamento verrà posticipato (default: ogni giorno alle 01:01). Puoi modificare questo valore nel file /etc/crontab nella riga in cui viene richiamato /etc/rc.dyndns.update - attenzione a non richiamare il comando con troppa frequenza e considera che questo si applica a tutti i tuoi aggiornamenti DDNS.

en: Please use our <a href="https://%(WWW_HOST)s/">secure https site</a>.
it: Per cortesia, utilizza il nostro<a href="https://%(WWW_HOST)s/">sito https sicuro</a>.

en: Polish
it: Polacco

en: Profile
it: Profilo

en: Public
it: Pubblico

en: Register for an account
it: Registra un account.

en: Register new account
it: Crea un nuovo account

en: Related Hosts
it: Host Associati

en: Related hosts
it: Host associati

en: Remember me
it: Ricordami

en: Reset my password
it: Reimposta la mia password

en: Result Messages
it: Messaggi Restituiti

en: Secret:
it: Chiave segreta:

en: Send a http GET request to:
it: Invia una richiesta GET http a:

en: Send activation email
it: Invio dell'email di attivazione.

en: Server Result Message
it: Messaggio Restituito dal Server

en: Service
it: Servizio

en: Service Contact
it: Contatto di servizio

en: Service name
it: Nome del servizio

en: Set Update-URL to the following (two URLs, separated by one space)
it: Imposta la URL di aggiornamento (due URL, separate da uno spazio)

en: Set new %(type)s address
it: Imposta nuovo indirizzo %(type)s

en: Shared secret that allows updating this zone (base64 encoded)
it: Chiave segreta condivisa che permette l'aggiornamento di questa zona (codificata in base64)

en: Show Configuration
it: Mostra la Configurazione

en: Sign up
it: Registrati

en: Sign up for a new account...
it: Sottoscrivi un nuovo account...

en: So if you'ld like your stuff to stay, please register for a regular account after finishing your initial evaluation.
it: Quindi, se desideri che le tue configurazioni non vengano rimosse, per cortesia registrat un account regolare dopo aver finito di valutare la qualità del servizio.

en: Software Project Contact
it: Contatto del progetto software

en: Some arbitrary comment about the service
it: Un commento a piacere relativo al servizio

en: Some arbitrary comment about your domain. If your domain is public, the comment will be also publicly shown.
it: Un commmento relativo al tuo dominio. Se il tuo dominio è pubblico, anche il commento verrà mostrato pubblicamente.

en: Some arbitrary comment about your host on that service
it: Un commento a piacere relativo all'host sul servizio

en: Some arbitrary comment about your host, e.g  who / what / where this host is
it: Un commento relativo al tuo host, es: chi / cosa / dove è questo host

en: Some functionality on this site requires that you have JavaScript enabled in your browser.
it: Alcune funzionalità di questo sito richiedono che javascript sia attivo nel tuo browser.

en: Status
it: Stato

en: Submit
it: Salva

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
it: Grazie per aver passato del tempo con il sito Web oggi.

en: Thanks, activation complete!
it: Grazie, l'attivazione è completa!

en: The IPs will be determined automatically using the remote address our service is seeing (see below for more details).
it: Gli indirizzi IP verranno rilevati automaticamente utilizzando l'indirizzo remoto che il nostro servizio acquisisce (guarda sotto per dettagli)

en: The IPv4 interface ID of this host. Use IPv4 notation.
it: L'ID dell'interfaccia IPv4 di questo host. Utilizza la notazione IPv4.

en: The IPv6 interface ID of this host. Use IPv6 notation.
it: L'ID dell'interfaccia IPv6 di questo host. Utilizza la notazione IPv6.

en: The browser based updater only works if javascript is enabled.
it: L'Updated tramite browser funziona solo se javascript è attivo.

en: The hostname for that service (used in query string)
it: L'hostname per il servizio (utilizzato nella stringa di query)

en: The name of a host in same network as your main host.
it: Nome di un host nella stessa rete del tuo host principale.

en: The name of your host.
it: Il nome del tuo host.

en: The name/id for that service (used for http basic auth)
it: Il nome/id per il servizio (utilizzato per http basic auth)

en: The only thing we expect from you is fair use of this service:
it: L'unica richiesta che ti facciamo è un utilizzo corretto di questo servizio:

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used. Please request a new password reset.
it: Il link per reimpostare la password non è valido, probabilmente perché è stato già usato. Richiedi un nuovo reset della password.

en: The password/secret for that service (used for http basic auth)
it: La password/chiave segreta per il servizio (utilizzato per http basic auth)

en: The response status and content will be:
it: Lo status della risposta e il contenuto saranno:

en: The values you need here are the same ones as you would usually enter in your router or update client.
it: I valori di cui hai bisogno qui sono gli stessi che utilizzeresti olitamente nella configurazione del tuo router o client di aggiornamento.

en: These URLs invoke the built-in update client, which is intended for temporary and adhoc scenarios only. It periodically checks your IP and updates DNS if it changes.
it: Queste URL invocano il client di aggiornamento integrato, da utilizzare solo per scenari adhoc e temporanei. Verifica periodicamente il tuo indirizzo IP e aggiorna il DNS se dovesse cambiare.

en: This is free software and a free service, there are no warranties.
it: Il software ed il servizio sono gratuiti, non ci sono garanzie di alcun tipo.

en: Total
it: Totale

en: URLs for browser / http user agent use
it: Lista URL da usare nel browser o nel client di update http

en: Unavailable
it: Indisponibile

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Nameserver Records
it: Aggiorna Record dei Nameserver

en: Update Server URL path of this service
it: Aggiorna il percorso URL del Server di questo servizio

en: Update Server [name or IP] of this service
it: Aggiorna il Server [nome o indirizzo IP] di questo servizio

en: Update other Services
it: Aggiorna altri Servizi

en: Updater Status
it: Stato Updater

en: Use https / TLS to contact the Update Server?
it: Usare https / TLS per contattare il Server di aggiornamento?

en: User Profile of
it: Profilo utente di

en: Username:
it: Nome utente:

en: Username: should be related to your <em>person or organisation</em> (not: to the host(s) you want to register).<br> E-Mail address: must be a <em>working</em> one, we'll send you an activation E-Mail there.<br> Password: please use a sane one, we trust you.
it: Nome utente: dovrebbe essere collegato alla tua <em>persona o organizzazione</em> (non all'host che vuoi registrare).<br>Indirizzo email: deve essere <em>funzionante</em>, ti invieremo una email di attivazione.<br>Password: utilizzane una sicura, ci fidiamo di te.

en: Users
it: Utenti

en: Usually you configure your router to follow the dyndns2 protocol. But if you know what you are doing, and you want to update manually, you can do it here.
it: Solitamente devi configurre il tuo router per rispettare il protocollo dyndns2. Ma se sai quello che stai facendo, e vuoi eseguire un aggiornamento manuale, puoi farlo qui.

en: Usually, you should configure one system on your network to update the DNS. This can be either your router or a host on your network and it will run some software called the update client.
it: Solitamente, dovresti configurare un sistema sulla tua rete per aggiornare il DNS. Questo può essere un router o un host sulla tua rete sul quale gira qualche tipo di software chiamato il client di aggiornamento.

en: Valid CSS
it: CSS Valido

en: Valid HTML
it: HTML Valido

en: Visit the <a href="https://github.com/nsupdate-info/nsupdate.info">nsupdate.info project on GitHub</a> to:
it: Visita il <a href="https://github.com/nsupdate-info/nsupdate.info">progetto nsupdate.info su GitHub</a> presso:

en: We can send updates to other services when we receive an update from you.
it: Possiamo inviare aggiornamenti ad altri servizi quando ne riceviamo uno da te.

en: We can update additional host records (for other hosts in same network) when we receive an update for this host.
it: Possiamo aggiornare record host addizionali (per altri host nella stessa rete) quando riceviamo un aggiornamento per questo host.

en: We have some specific configuration hints for some devices and update clients, please see the tabs above. If you don't find yours there, use the generic hints below.
it: Abbiamo qualche suggerimento specifico di configurazione per alcuni dispositivi o client di aggiornamento, consultare i tab qui sopra. Se non trovi quello per il tuo dispositivo, utilizza i suggerimenti generici qui sotto.

en: We populated the input fields for the new addresses with your currently detected remote addresses.
it: Abbiamo compilato i campi di input per i nuovi indirizzi con gli attuali indirizzi remoti rilevati.

en: We reserve the right to remove any account or hostname(s) that are related to unfair use of the service - at any time and without prior notice.
it: Ci riserviamo il diritto di rimuovere qualsiasi account o hostname che non rispettano l'utilizzo corretto del servizio - in qualsiasi momento e senza preavviso.

en: We will send an update to them each time you update your host with us.
it: Invieremo un aggiornamento ogni volta che aggiorni il tuo host con noi.

en: We'll create a new secret - if you had one before, it will become invalid. You have to use the new secret in your router / update client configuration.
it: Verrà creata una nuova chiave segreta - se ne avevi già una, verrà invalidata. Dovrai utilizzare la nuova chiave segreta nella configurazione del tuo router / client di aggiornamento.

en: We'll create a new shared secret - if you had one before, it will become invalid. You have to use the new secret in your name server configuration.
it: Verrà creata una nuova chiave segreta - se ne avevi già una, verrà invalidata. Dovrai utilizzare la nuova chiave segreta nella configurazione del tuo nameserver.

en: We'll generate a ready-to-use configuration for your name server, filled out with all values (including a new secret).
it: Verrà generata una configurazione pronta per l'uso per il tuo nameserver, con tutti i valori compilati (compresa la nuova chiave segreta).

en: We'll generate a ready-to-use configuration for your router / update client, filled out with all values (including a new secret).
it: Verrà generata una configurazione prota all'uso per il tuo router / client di aggiornamento con tutti i parametri compilati (compresa la chiave segreta).

en: We'll show you configuration examples after you add a domain.
it: Ti mostreremo gli esempi di configurazione dopo che avrai aggiunto un dominio.

en: We'll show you configuration examples after you add a host.
it: Ti mostreremo degli esempi di configurazione dopo che avrai aggiunto un host.

en: We've emailed you instructions for setting your password. You should be receiving them shortly.
it: Ti abbiamo inviato una mail con le istruzioni per impostare la tua passord. Dovresti riceverla a breve.

en: What's this?
it: Che cos'è?

en: When we receive an update for your main host, we compute your network address from it. To compute your related host's IPs, we just add the interface ID to the network address. Then we update the DNS records for the related host with these addresses.
it: Quando riceviamo un aggiornamento per il tuo host principale, ne ricaviamo il tuo indirizzo di rete. Per calcolare l'indirizzo IP dell'host associato, aggiungiamo semplicemente l'ID dell'interfaccia all'indirizzo della rete. Successivamente aggiorniamo il record DNS per l'host corrispondente con questi nuovi indirizzi.

en: Why another one?
it: Perchè un altro?

en: You can easily test the service and see what you get.
it: Puoi facilmente testare il servizio per vedere come funziona.

en: You can just try it using the test account (see Register page).
it: Puoi provarlo semplicemente utilizzando l'account di test (verifica la pagina di Registrazione).

en: You can't change the domain name. If you want to have another domain name, you have to delete this domain and create a new one.
it: Non puoi camiare il nome di dominio. Se vuoi avere un altro nome di dominio, dovrai cancellare questo dominio e crearne uno nuovo.

en: You get these values after registering with the "%(object.service.name)s" service and (likely) configuring that service to accept updates.
it: Otterrai questi valori dopo esserti registrato con il servizio "%(object.service.name)s" e (verosimilmente) configurando tale servizio per accettare aggiornamenti.

en: You may now login using the username and password you set at registration.
it: Adesso puoi eseguire You may now l'accesso utilizzando il nome utente e la password che hai impostato durate la registrazione.

en: You need to be able to configure one of your machines so it sends dyndns2 compatible updates to us when your IP changes. Routers usually have some builtin software that does this, but you can also use some software on another system (like a PC or server).
it: Devi poter configurare una delle tue macchine in modo che ci invii aggiornamenti compatibili dyndns2 quando il tuo indirizzo IP cambia. I router solitamente hanno del software integrato che svolge questa funzione, ma puoi utilizzare un software similare su un altro systema (un PC o un server).

en: You need to be able to configure the primary master nameserver of the zone so it accepts dynamic updates (via RFC 2136 "dynamic update" protocol) if the correct update secret is presented.
it: Devi poter configurare il nameserver principale per la zona in modo che accetti aggiornamenti dinamici (tramite il protocollo RFC 2136 "dynamic update") se la chiave segreta corretta di aggiornamento è presentata.

en: You usually need it so your router (or other dyndns2-compatible client) can update a hostname, so you don't need to know or find out your current IP address.
it: Solitamente serve affinchè il tuo router (o qualsiasi client compatibile con dyndns2) possa aggiornare l'hostname, in modo che non devi conoscere o scoprire il tuo indirizzo IP attuale.

en: Your (http) connection is unencrypted and thus insecure.
it: La tua connessione (http) non è crittografata e pertanto è insicura.

en: Your Hosts
it: I tuoi host

en: Your current IP(s) + reverse DNS:
it: Il tuo indirizzo IP e il reverse DNS attuali:

en: Your password has been set. You may go ahead and log in now.
it: La tua password è stata impostata. Puoi procedere ad effettuare la login adesso.

en: Your password was changed.
it: La tua password è stata cambiata.

en: Your update client has to do the following steps:
it: Il tuo client di aggiornamento deve effettuare i seguenti passi:

en: Your update client needs to access the following URLs to update the DNS:
it: Il tuo client di aggiornamento deve accedere alle seguenti URL per aggiornare il DNS:

en: Your updater configurations for other services
it: La configurazione di aggiornamento per altri servizi.

en: Your username and password didn't match. Please try again.
it: La tua username e la password non corrispondono. Riprova.

en: and maybe others:
it: e forse altri:

en: annoying its users with advertisements or spam
it: infastidisce gli utenti con pubblicità o spam

en: cancelling hosts or accounts after a short period of non-usage
it: cancella gli host dopo un breve periodo di non utilizzo

en: create pull requests for your contributions.
it: crea un pull request per aggiungere i tuoi contributi.

en: ddclient is a popular dyndns update daemon on Linux.
it: ddclient è un demone di aggiornamento dyndns popolare per Linux.

en: disable dynamic DNS, apply
it: disattiva DNS dinamico, applica

en: enable dynamic DNS, apply
it: attiva DNS dinamico, applica

en: file issues on the issue tracker for bugs, ideas, patches.
it: crea ticket sul sistema di ticketing per bug, idee e correzioni.

en: give %(type)s
it: invia %(type)s

en: hiding the few free features almost undiscoverably between a ton of commercial-only features
it: nasconde le funzionalità gratuite in mezzo a centinaia di funzionalità a pagamento

en: is a free service.
it: è un servizio gratuito.

en: it seems that your activation key is invalid.  Please check the url again.
it: sembra che la chiave di attivazione non sia valida. Controlla nuovamente l'url.

en: logged in / created in last %(period)s
it: connesso / creato nell'ultimo %(period)s

en: myip=127.0.0.1 or myip=::1  (by default, we autodetect the IP. If the autodetected IP is not the one you want to put into DNS, you need to give the wanted one explicitly using myip=...)
it: myip=127.0.0.1 or myip=::1  (di default, rileviamo automaticamente l'indirizzo IP. Se l'indirizzo IP rilevato automaticamente non è quello che vuoi inserire nel DNS dovrai fornirne uno esplicitamente utilizzando myip=...)

en: nagging its users to make a paid subscription
it: importuna gli utenti per sottoscrivere un abbonamento a pagamento.

en: new IP accepted
it: nuovo indirizzo IP accettato

en: nsupdate.info is free and open-source software.
it: nsupdate.info è un software libero e open-source.

en: nsupdate.info project on GitHub
it: il progetto nsupdate.info su GitHub

en: similar, IPv4 only
it: simile, ma solo IPv4

en: similar, IPv6 only
it: simile, ma solo IPv6

en: test account is <b>only</b> for testing
it: l'account di test è <b>esclusivamente</b> da utilizzare a scopo di test.

en: the Dynamic DNS service you waited for.
it: Il servizio di DNS Dinamico che stavi aspettando.

en: the secret you have configured for this hostname
it: la chiave segreta che hai configurato per questo nome host

en: to get your current IPv4 address
it: per ottenere il tuo indirizzo IPV4 attuale

en: to get your current IPv4 or IPv6 address
it: per ottenere il tuo indirizzo IPV4 o IPV6 attuale

en: to get your current IPv6 address
it: per ottenere il tuo indirizzo IPV6 attuale

en: update DNS to point to IPv4 127.0.0.1
it: aggiorna il DNS per farlo puntare a IPv4 127.0.0.1

en: update DNS to point to IPv6 ::1
it: aggiorna il DNS per farlo puntare a IPv6 ::1

en: update DNS to point to remote IPv4 or IPv6 address
it: aggiorna il DNS per puntare all'indirizzo remoto IPv4 o IPv6

en: verified with
it: verificato con

en: your fully qualified hostname, something like example.%(WWW_HOST)s
it: il tuo hostname FQDN, qualcosa tipo example.%(WWW_HOST)s
